Nuppu Niemi-Henry

Etusivu > Info > Opettajat > Nuppu Niemi-Henry

Aloitin tanssimisen 8-vuotiaana showtanssilla. Vuosien varrella olen tanssinut monia eri tanssilajeja – dancehallin, twerkin, jazzin, nykyn ja showtanssin lisäksi mm. hiphopia, afroa, flamencoa, funkia, balettia, lattareita ja rumbitaa.

Keväällä 2005 valmistuin tanssinohjaajaksi Itä-Suomen liikuntaopistosta. Tanssinopettajaksi valmistuin Savonia-ammattikorkeakoulusta (2012), pääaineena jazz- ja nykytanssi.

Joensuun Tanssiopistossa opetan tällä hetkellä dancehallia ja twerkkiä. Tanssitunneilla minulle on tärkeää antaa oppilaille tanssin iloa, ahaa-elämyksiä ja haasteita sekä auttaa oppilaita kehittymään ja havainnoimaan omaa kehitystään jokaisen oppilaan omista lähtökohdista käsin. Musiikki ja energia sekä oman kehon kokonaisvaltainen vahvuus ovat aina läsnä tanssitunneillani.